INTERNATIONAL COMPETITION OF STOP-MOTION & TRADITIONAL TECHNIQUES IN ANIMATION

A TASTY FISH 

Duration: 7’38”

Director & Production: Chihiro Tazuro

Japan, 2020 

 

AMPHIBIA

Duration: 5’35”

Director & Production: Gabriela Orozco Peña

Mexico, 2020

 

BLÜTE 

Duration: 4’24”

Director: Raito Low

Production: National Taiwan University Of Arts, Taiwan, 2020 

 

CLAUDETE AND THE CAKE

Duration: 4’37”

Director & Production: Fádhia Salomão, Brazil, 2020 

 

CORN

Duration: 3’6”

Director & Production: Violeta Mora Acosta, Honduras, 2020 

 

DARWIN’S NOTEBOOK

Duration: 9’20”

Director: Georges Schwizgebel, 

Production: GDS Studio, Radio Television Suisse, Switzerland, 2020

 

DISTANCE

Duration: 3’17”

Director: Katarzyna Orłowska

Production: UNIVERSITY OF THE ARTS POZNAN, Poland, 2021

 

DOG’S FIELD 

Duration: 11’48”

Director: Michalina Musialik

Production:  FUMI STUDIO & Film School in Lodz, Poland, 2020

 

ELEVATOR ALONE

Duration: 3’38”

Director: Anastasia Papadopoulou

Production: University of West Attica, Greece, 2021

 

EPIRENOV

Duration: 15’

Director: Alejandro Ariel Martin

Production: Bloom Producción Audiovisual, Argentina, 2019

 

FOREIGN EXCHANGE

Duration: 5’45”

Director & Production: Corrie Francis Parks, United States, 2019 

 

HANDMADE

Duration: 6’9”

Director: Mina Cvetinović Pavkov 

Production: NFC Kino Klub Novi Sad, Serbia, 2020 

 

HEART OF GOLD

Duration: 12’45”

Director: Simon Filliot 

Production: JPL Films, France, 2020

 

LETTING GO

Duration: 6’33” 

Director: Cécile Brun

Production: Virage Film, Switzerland, 2019 

 

MORNING

3’33”

Director & Production: Vojtěch Domlátil, Czech Republic, 2019

 

MOTHER DIDN’T KNOW

Duration: 11’16”

Director: Anita Killi

Production: Trollfilm Studio, Norway, 2020

 

NOTUN FASAL (NEW HARVEST)

Duration: 2’27”

Directors: Sovan Dutta , Anindita Dutta , Sawanti Das

Production: Satyajit Ray Film and Television Institute, India, 2020

 

PASSWORD TO THE * * * * *

Duration: 1’40”

Director & Production: Adél Szegedi, United Kingdom, 2021 

 

POETIC OF CLAY

Duration: 6’12”

Director: Giuliana Danza

Production: Danza Studio, Brazil, 2019

 

PRECIOUS

Duration: 14’

Director: Paul Mas, 

Production: ARTE FRANCE, France, 2020

 

RE-ANIMAL

Duration: 13’7”

Director: Rubén Garcerá

Production: Rugarso Animation, Spain, 2021 

 

REAL HUMAN BEING

Duration: 4’43”

Directors & Production: Anna Samo & Michaela Müller, United States, 2020

 

RETURN

Duration: 11’28”

Director: Jonathan Delgado Herrera

Production: POLARIS, UNIVERSIDAD NACIONAL DE LA PLATA, Argentina, 2020

 

ROACH

Duration: 13’20”

Director: Agustín Touriño

Production: Facultad de Artes – Universidad Nacional de Córdoba, Argentina, 2020 

 

ROUTINE: THE PROHIBITION

Duration: 8’15”

Director: Sam Orti

Production: Conflictivos Productions, HAMPA STUDIO, Spain, 2020

 

SELECTION PROCESS

Duration: 3’30”

Director: Carla Pereira

Production: TV ON PRODUCCIONES, Spain, 2021

 

SHAME

Duration: 2’

Director: Paz del Carre de la Portilla

Production: University for The Creative Arts (UCA) Farnham, Spain, 2020

 

STACHE AND THE INNER WALK

Duration: 3’30”

Director: Joanne Fisher

Production: QUICKDRAW Animation Society, Canada, 2020

 

SUBJECT

Duration: 8’55”

Directors & Production: Renen Adar & Neta Zaidel, Israel, 2020

 

TATATA

Duration: 4’26”

Director & Production: YiYangSun, China, 2020

 

THE CHIMNEY SWIFT

Duration: 5’

Director: Frédéric Schuld

Production: FABIAN & FRED Studio, Germany, 2020

 

THE DECEASED

Duration: 6’52”

Directors & Production: Avishai Simchovitch & Keren Or Zelingher, Israel, 2020

 

THE ELEPHANT

Duration: 6’52”

Director: Dominika Wilkosz

Production: The Faculty of Art – Pedagogical University of Cracow, Poland, 2019

 

THE FOX OF THE PALMGROVE

Duration: 8’56”

Director: Divakar Kuppan, 

Production: IDC School of Design – IIT BOMBAY, India, 2019

 

THE GREAT MILESTONE

Duration: 12’55”

Director: Ignasi López Fàbregas

Production: BUENOSMAL, Spain, 2020

 

THE ISLE OF TRASHES

Duration: 17’59”

Director & Production: Ji Won Choi, Republic of Korea, 2021 

 

THE LANDING

Duration: 9’23”

Director:Kaisa Penttilä

Production: KAIHO REPUBLIC, Finland, 2021

 

THE LITTLE SOUL

Duration: 9’12” 

Director: Barbara Rupik

Production: The Polish National Film School in Lodz, Poland, 2019

 

THE PECULIAR CRIME OF ODDBALL MR. JAY

Duration: 10’50”

Director: Bruno Caetano

Production: COLA – Colectivo Audiovisual, Portugal, 2019

 

THE STATUE (PEYKAREH)

Duration: 9’9”

Director: Mohsen Salehi Fard

Production: Iranian Youth Cinema Society, Islamic Republic of  Iran, 2021

 

THE WINTER

Duration: 5’

Director: Xin Li

Production: XIN LI Animation & RMIT University, Australia, 2020

 

TIE

Duration: 11’

Director:Alexandra Ramires ( Xá )

Production: Bando à Parte; Providences, Portugal, 2020

 

TIO

Duration: 12’40”

Director: Juan Medina

Production: Instituto Mexicano de Cinematografía, Mexico, 2021 

 

TOURIST TRAP

Duration: 2’14”

Director: Vera van Wolferen

Production: Family Affair Films, Netherland, 2020

 

TRANSMUTA

Duration: 2’1”

Directors: María Belén Tagliabue, Miriana Bazán

Production: Indias Films, Argentina 2019

 

UNRAVELED

Duration: 3’39”

Director: Arden Colley, Asil Atay, Kellie Fay, Isabel Wiegand

Production: BAU – Design College Of Barcelona, Spain, 2020